basen-a-silownia

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie chcesz zadbać o swoje zdrowie i zacząć uprawiać jakiś sport. To bardzo dobrze! Możesz jednak mieć wątpliwości, na jaką dyscyplinę powinieneś się zdecydować. Kupić karnet na siłownię i wyciskać hantle? Zacząć pływać na basenie? A może zakupić do domu bieżnię i to z niej korzystać? Odpowiedź dla nas jest jednoznaczna, a po przeczytaniu poniższego artykułu poznasz ją i Ty!

Przede wszystkim: Twoje preferencje!

Jedni będą woleli zapisać się na basen, a drudzy na siłownię – to zupełnie normalne. Przecież nikt z nas nie musi lubić tych samych aktywności fizycznych!

Zastanów się więc, co będzie dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące. Osobiście uważamy, że pływanie w chłodnej wodzie jest znacznie przyjemniejsze, niż pocenie się na gorącej hali podczas ćwiczenia na maszynach.

Po drugie: oceń swoje możliwości

Kolejnym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest ocena swoich możliwości. Jeśli jesteś osobą dobrze wysportowaną, która chce zwiększyć swoje konkretne partie mięśniowe – wybierz siłownię. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem – wówczas basen będzie dla Ciebie znacznie przyjemniejszym miejscem.

Podobnie sytuacja ta wygląda w kwestii zdrowotnej. Jeśli masz problemy z kręgosłupem lub układem krążenia, wówczas pływanie może być jedyną bezpieczną opcją. Tego samego wyboru powinny dokonać kobiety w ciąży oraz dzieci.

Na koniec: rozważ wszystkie alternatywy

Nikt nie powiedział, że siłownia i basen to jedyne możliwe wybory. Jeśli żadne z tych miejsc nie przypadło Ci do gustu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować, na przykład, w sprzęt domowy.

Za niewielką cenę będziesz w stanie nabyć chociażby rower stacjonarny lub bieżnię. Na początek powinny one być zupełnie wystarczające, aby wyrobić w sobie nawyk do regularnego wysiłku fizycznego.

Nie chcesz inwestować w żaden sprzęt? Nie musisz! W każdej chwili możesz wyjść na dwór i zacząć biegać – to również bardzo korzystna dla zdrowia dyscyplina. Podobnie możesz również znaleźć plan treningowy w internecie i zacząć ćwiczyć w swoim pokoju – bez jakiegokolwiek sprzętu!

Dlaczego basen uchodzi za najlepszy?

O ile opinie mogą być różne, o tyle fakty mówią jasno: pływanie jest najzdrowszą dyscypliną sportową, jaką możesz uprawiać. Dlaczego?

Przede wszystkim angażuje on wszystkie partie Twojego ciała. Poruszanie się w wodzie jest również bardzo intuicyjne i, prawdę mówiąc, nie potrzebujesz skomplikowanego planu treningowego, aby zacząć czerpać korzyści z uczęszczania na basen.

Aktywny pobyt w wodzie ma również znaczący wpływ na zwalczanie wielu chorób – w tym cukrzycy oraz nadciśnienia. Jeśli zależy Ci na szybkim zrzuceniu paru kilogramów, to również i w tym przypadku powinieneś wskoczyć do wody. Pływanie doskonale radzi sobie z przyspieszeniem procesów metabolicznych zachodzących w Twoim organizmie.

Dla nas, jak i dla wielu fizjoterapeutów, odpowiedź jest jednoznaczna: basen jest najlepszą  odpowiedzią na tytułowe pytanie. Na co więc czekasz? Zapisz się już teraz na lekcje pływania w dobrym ośrodku szkolącym i zacznij czerpać korzyści z każdej wizyty na pływalni.

Related Articles