Rozwój internetu i zmiany w przyzwyczajeniach pacjentów sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię online. Taka formuła spotkań może jednak budzić obawy. Czy są one uzasadnione? Czy psychoterapia online ma sens? Dla kogo jest odpowiednia, a dla kogo nie?
Psychoterapia online – czy ma sens? Jak wygląda jej skuteczność na tle psychoterapii stacjonarnej?
Zdrowie psychiczne stanowi integralną część ogólnego dobrostanu człowieka. Dbanie o nie jest wyrazem troski o samego siebie, nie fanaberią. Nie ze wszystkimi problemami natury psychicznej można jednak uporać się na własną rękę. W takich przypadkach konieczna jest psychoterapia. Odpowiednio dobrana i prowadzona pozwala rozprawić się z trudnościami dnia codziennego i sprzyja poprawie kondycji psychicznej.
Wraz z rozwojem internetu psychoterapia online zyskała na znaczeniu. Nadal jednak część osób podchodzi do niej z rezerwą. Czy słusznie? Badania nad nią trwają już od 2002 roku i są prowadzone przez różne ośrodki zdrowia psychicznego. Płynące z nich wnioski są jednoznaczne – psychoterapia online jest co najmniej tak samo skuteczna, jak psychoterapia prowadzona w formie spotkań stacjonarnych. To pełnowartościowa forma pomocy, z której pacjenci są równie zadowoleni, co osoby uczęszczające na wizyty w gabinecie specjalisty.
Co równie ważne, nie ma badań, które wskazywałyby, że na efekty psychoterapii online trzeba czekać dłużej niż na rezultaty psychoterapii stacjonarnej. Na dodatek jej pozytywne skutki są odczuwalne równie długo co wyniki spotkań w gabinecie specjalisty, nawet w przypadku pacjentów, którzy borykają się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, np. schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową czy też ciężką depresją.
Dla kogo psychoterapia online jest odpowiednia?
Tym, co sprawia, że psychoterapia odznacza się wysoką skutecznością, są wzajemne zaufanie i dobry kontakt między pacjentem a psychoterapeutą – czyli czynniki, nad którymi można pracować nie tylko stacjonarnie, ale również przez internet. Psychoterapia online jest zatem odpowiednia praktycznie dla każdego. Skorzystać z niej mogą osoby borykające się m.in. z depresją, zaburzeniami osobowości lub odżywiania czy też przewlekłym lękiem.
Spotkania w formie zdalnej są efektywne także w przypadku osób, które doświadczyły kryzysu życiowego, znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej lub zawodowej czy też nie mogą uporać się ze skutkami traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Jest również odpowiednia, jeśli borykasz się z trudnościami w związku lub w wychowaniu dzieci.
Jeszcze do niedawna na psychoterapię online decydowały się głównie osoby, które mieszkały w mniejszych miejscowościach lub za granicą, gdzie dostęp do specjalistycznego wsparcia psychoterapeutycznego był ograniczony. Teraz wybierają ją nawet mieszkańcy dużych miast, którzy chcą wybierać spośród specjalistów rozsianych po całym kraju i zaoszczędzić czas na dojazdach.
Dla kogo psychoterapia online nie jest odpowiednia?
Chociaż na psychoterapię online może zdecydować się praktycznie każdy, istnieją sytuacje, kiedy to jedyną możliwą i bezpieczną formą pomocy jest psychoterapia stacjonarna. Mowa tutaj o objawach, takich jak:
- nasilone myśli samobójcze, które stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby w terapii,
- powtarzające się akty agresji wobec siebie lub innych,
- aktywne stany psychotyczne (np. urojeniowe).
Psychoterapia online to coraz częściej wybierana forma pomocy psychoterapeutycznej, która ma potwierdzoną skuteczność. Pozwala bowiem zbudować silną relację terapeutyczną, opartą na wzajemnym szacunku, zaufaniu i zrozumieniu, co przekłada się na efektywność spotkań i zwiększa chęć pacjenta do zaangażowania się w swój proces psychoterapii. Jeżeli spotkania zdalne budzą u Ciebie dozę niepewności, pamiętaj, nie jesteś z tym sam (-a). Psychoterapeuta pomoże Ci uporać się z lękiem, dzięki czemu będziesz mógł (mogła) czerpać korzyści ze spotkań online.