choroba-kregoslupa

Nawracające bóle pleców mogą być symptomem choroby przeciążeniowej kręgosłupa. W zaawansowanym stadium rozwoju dolegliwość jest w nawet stanie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego nie można jej bagatelizować. Jak rozpoznać i leczyć chorobę przeciążeniową kręgosłupa? Polecane zabiegi rehabilitacyjne

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa – co to? Jakie są jej przyczyny?

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa (lub inaczej mówiąc zespół przeciążeniowo-bólowy kręgosłupa) to dokuczliwa dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Najczęściej dotyczy ona odcinków szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, a jej głównym symptomem są nawracające bóle pleców. Charakteryzuje się ona zmiennym nasileniem, stąd też łatwo ją zbagatelizować.

Wśród najczęstszych przyczyn jej powstawania wymienia się:

  1. długotrwałe przeciążenie kręgosłupa – w jego wyniku dochodzi do uszkodzenia stawów międzykręgowych, co powoduje dolegliwości bólowe,
  2. wiek – wraz z wiekiem postępuje degeneracja krążków międzykręgowych, co prowadzi do zmniejszenia się przestrzeni międzykręgowej i w efekcie wywołuje ból.

Brak interwencji we wczesnym stadium sprawia, że dolegliwość się zaostrza i przekształca w zmianę patologiczną, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Powracający ból kręgosłupa zawsze powinien stanowić czynnik alarmowy, którego nie należy bagatelizować. Tylko szybka reakcja może uchronić przed dalszą erozją zdrowia. Dlatego warto od razu po rozpoznaniu pierwszych objawów udać się na konsultację fizjoterapeutyczną. Specjalista postawi diagnozę i rozpocznie leczenie. Zaleci też odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup.

Zespół przeciążeniowo-bólowy kręgosłupa – główne objawy

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa objawia się przede wszystkim bólem pleców, przy czym może mieć on różny charakter i intensywność. Jakie symptomy powinny skłonić do wizyty u specjalisty?

  • nieprzewidywalny, ostry ból kręgosłupa o zmiennym nasileniu, który występuje kilka razy w miesiącu,
  • bolesność stawów międzykręgowych i nadmierne skurcze mięśni w ich okolicach,
  • ból, który zwiększa się w pozycji leżącej na plecach, a ustępuje w pozycji leżącej na brzuchu,
  • ból promieniujący w kierunku pośladków oraz tylnej powierzchni nóg,
  • ból występujący w obszarze szyi i barków – bez promieniowania do rąk i palców dłoni.

Jak leczyć chorobę przeciążeniową kręgosłupa? Rehabilitacja lecznicza

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa może skutecznie uprzykrzyć życie. Da się ją jednak leczyć. Wyraźną ulgę przynosi rehabilitacja lecznicza połączona z farmakologią, jeśli ból jest bardzo intensywny. Zanim jednak odpowiednia terapia zostanie wdrożona, fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad z pacjentem i dokona analizy zgłaszanych przez niego objawów. Żeby postawić trafną diagnozę, może też zlecić dodatkowe badania, takie jak RTG zwyrodniałego odcinka kręgosłupa, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy też diagnostyczną blokadę stawów międzykręgowych.

Dopiero na podstawie przeprowadzonego wywiadu i uzyskanych wyników specjalista dobierze terapię i zabiegi fizjoterapeutyczne. Odpowiednio dopasowana rehabilitacja lecznicza będzie uwzględniać nie tylko stan zdrowia pacjenta, ale również jego wiek, kondycję, a także indywidualne preferencje.

W przypadku zespołu przeciążeniowo-bólowego najczęściej stosuje się takie techniki rehabilitacji jak:

  • masaż leczniczy,
  • trening funkcjonalny,
  • ćwiczenia wg metody McKenziego,
  • ćwiczenia wg metody PNF,
  • fizykoterapia.

Rehabilitacja lecznicza nie tylko redukuje ból, ale również przyczynia się do poprawy stabilizacji kręgosłupa. Uczy też prawidłowej postawy ciała, dzięki czemu stawy i krążki międzykręgowe są mniej obciążone na co dzień.

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa to bolesna dolegliwość, która w skrajnym przypadku może nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego nie warto bagatelizować bólu pleców. To sygnał alarmowy wzywający do działania – wizyty u fizjoterapeuty. Specjalista przeprowadzi wnikliwy wywiad i badania, a następnie postawi diagnozę i przedstawi możliwe scenariusze działań, dzięki którym pacjent powróci do zdrowia.

Related Articles