dbanie-o-pacjenta

Pacjent leżący to osoba, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować poza swoim łóżkiem. Przykutym do łoża można zostać z wielu powodów – najczęstszym z nich jest jednak udar oraz wylew. Taki incydent może spowodować, że przez wiele tygodni poszkodowany nie będzie w stanie podnieść się z pozycji leżącej. Jak należy dbać o takiego pacjenta? Czy jest on w stanie poczuć się komfortowo?

Prywatność dla pacjentów

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, jest higiena. Pacjent musi przecież się wykąpać oraz skorzystać z toalety – oczywiście z pomocą personelu medycznego. Są to czynności bardzo wstydliwe, dlatego też na pierwszym miejscu należy zadbać o prywatność dla poszkodowanego.

Nie należy wykonywać intymnych czynności w obecności pozostałych pacjentów – od tego jest łazienka (koniecznie jednoosobowa!). Nie powinno się również zbyt dużo komentować – na przykład podczas mycia poszkodowanego. Są to czynności jak każde inne, i nie należy wywoływać u pacjenta odczucia, jakoby był on osobą specjalnej troski. To może bardzo źle wpłynąć na jego stan psychiczny!

Odpowiednie warunki na sali

Sala, na której przebywa pacjent, powinna być czysta oraz regularnie odkażana. Temperatura musi utrzymywać stałą wartość około 20 stopni Celsjusza, a samo pomieszczenie należy regularnie wietrzyć.

Bardzo ważny jest również wystrój pokoju – zbyt monotonna kolorystyka oraz brak dekoracji może szybko wpędzić pacjenta w stany depresyjne. Należy być również ostrożnym w kwestii hałasu na sali chorych – tutaj żadna skrajność nie będzie odpowiednia.

Zbytnia cisza może doprowadzić do osamotnienia. Drażniące hałasy mogą z kolei wywoływać częste bóle głowy. Dobrym rozwiązaniem powinna okazać się cicha muzyka towarzysząca pacjentom, która nie będzie jednak zagłuszała ich własnych myśli.

Profesjonalny sprzęt medyczny

Pacjent leżący wymaga nadzoru personelu medycznego przez całą dobę. Nic więc dziwnego, że jest to praca wymagająca cierpliwości oraz empatii. Na całe szczęście istnieje profesjonalny sprzęt medyczny, który w znacznym stopniu ułatwia opiekę nad poszkodowanym.

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się tak zwane panele nadłóżkowe. Jest to sprzęt, który może pomóc zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Za pomocą zamontowanych w nim modułów personel medyczny znacznie sprawniej będzie mógł przeprowadzać niezbędne zabiegi (w tym dostarczanie gazów medycznych).

Poszkodowany z kolei będzie mógł skorzystać z dostępu do elektroniki oraz przydatnych przycisków alarmujących, za pomocą których można w łatwy sposób wezwać lekarza.

Panele nadłóżkowe stanowią również doskonałą dekorację. Z tego powodu poleca się ich zakup w szczególności, gdy pacjentamiosoby młode.

Gdzie zakupić sprzęt medyczny?

Tego typu sprzęt zakupisz w sklepach, które prowadzą sprzedaż profesjonalnego sprzętu medycznego. Pamiętaj jednak, aby przed zamówieniem produktu przeprowadzić dokładne rozeznanie.

Koniecznie sprawdź, czy sprzęt, który planujesz zakupić, posiada wszystkie niezbędne certyfikaty medyczne. Jest to warunek konieczny, aby używać jakiegokolwiek produktu w placówkach medycznych.

Zakup najwyższej jakości sprzętu medycznego bezpośrednio przełoży się na lepsze samopoczucie pacjentów. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne!

Related Articles