Współpraca z firmą z branży TSL powinna opierać się nie tylko na szerokiej, dobrze dopasowanej ofercie, ale również na zaufaniu. Klient powinien mieć pewność, że jego towary są bezpieczne, a powierzony ładunek trafi pod wskazany adres bez żadnych problemów. Skąd zatem pewność, że dany podmiot te wymagania spełni? Potwierdzeniem tego mogą być stosowane rozwiązania i obsługiwane systemy, które omawiamy w poniższym artykule.
Bezpieczeństwo w logistyce – dostępne możliwości
Nowoczesny transport korzysta z cudów techniki, rozmaitych innowacji, jak również ze sprawdzonych od lat metod, które można zastosować zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Oczywiście wpływ na wybór konkretnych rozwiązań ma wielkość firmy transportowej, a mówiąc dokładniej, jej budżet i wyposażenie. Na co więc stawiają cenione podmioty z branży TSL?
System monitoringu pojazdów
Implementacja dedykowanego oprogramowania to jedna z najczęściej implementowanych metod zabezpieczania transportu. Monitoring pozwala centrali śledzić i analizować lokalizację pojazdów, a także sprawdzać zachowanie samych kierowców. Z tego powodu jest to jednocześnie system kontroli zatrudnianych pracowników.
Monitoring pozwala ponadto na ocenę przebiegu dostawy, czy też wykrycie niepożądanych lub groźnych sytuacji. Jest on potrzebny również w trakcie procedury ubezpieczeniowej, w razie wypadku bądź kradzieży.
Systemy alarmowe w transporcie
Samochody ciężarowe chronione są nie tylko przy pomocy monitoringu, ale także alarmu. Potencjalni złodzieje mają więc utrudnione zadanie, kierowca natomiast zyskuje czas, by odpowiednio zareagować.
Systemy alarmowe montowane są też w kontenerach, a więc ładunkach przewożonych drogą morską i kolejową. Tego typu mechanizmów nie brakuje ponadto przy okazji transportu powietrznego.
Kontrola floty pojazdów
Bezpieczeństwo przewozu jest uzależnione nie tylko do systemów i rozwiązań wykorzystywanych w jego trakcie, ale też wówczas, gdy pojazdy jeszcze nie wyjechały na trasę.
Obowiązkiem firmy transportowej jest regularne sprawdzanie ich stanu technicznego, a także przeprowadzanie niezbędnych napraw. Między innymi właśnie dlatego tak korzystna okazuje się współpraca z podmiotem cenionym na rynku. Klient ma bowiem pewność, że firma ma pełną kontrolę nad posiadaną flotą pojazdów, również pod kątem sprawności technicznej. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko nieprzewidzianych sytuacji, w których przewożony ładunek narażony jest na uszkodzenie lub wręcz zniszczenie.
Polityka firm transportowych i właściwe praktyki
Wybór partnera w logistyce jest istotny także ze względu na jego przygotowanie do działania. Firmy z branży TSL realizują rozmaite praktyki, które zwiększają bezpieczeństwo przewozu, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko nieprzewidzianych sytuacji.
Kluczowe okazuje się zwłaszcza szkolenie pracowników – kierowców, logistyków, czy też osób pracujących w magazynie. Polegają one na wypracowaniu schematu postępowania w sytuacjach normalnych, jak również tych niecodziennych, awaryjnych. Przeszkolony personel jest dużo mniej podatny na błędy, które mogą być bardzo kosztowne.
Jak wybrać firmę logistyczną? Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Nowoczesne systemy informatyczne, monitoring, alarmy i dobre praktyki – to najczęściej spotykane rozwiązania, które sprawiają, że przewóz towarów przebiega bez większych problemów.
Jeśli zatem zastanawiasz się, jak wybrać firmę transportową, zwróć uwagę na to, jak działają interesujące Cię podmioty i czy zapewniają gwarancję bezpieczeństwa. Dużo o tym temacie dowiesz się z opinii publikowanych przez innych klientów. Dzielą się oni bowiem swoimi doświadczeniami, a także zwracają uwagę na ewentualne nieprawidłowości.
Na tej podstawie dużo łatwiej można wybrać podmiot, który zapewni szybki, sprawny i przede wszystkim bezpieczny przewóz wskazanego ładunku.