Karta podatkowa to uproszczona forma opodatkowania, która pozwala przedsiębiorcom na łatwe rozliczanie się z urzędem skarbowym. W przeciwieństwie do innych form opodatkowania nie wymaga prowadzenia szczegółowej księgowości. W tym artykule doradzamy, jak obliczyć dochód przy korzystaniu z opodatkowania na podstawie karty podatkowej, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy rozliczeniu oraz jakie dodatkowe obowiązki mogą wystąpić względem podatnika.

Co to jest karta podatkowa?

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, która jest skierowana do małych przedsiębiorców prowadzących określone rodzaje działalności. W przypadku karty podatkowej stawka podatku ustalana jest w formie stałej miesięcznej kwoty i jest niezależna od faktycznie osiągniętego dochodu.

W rezultacie jeśli korzystasz z karty podatkowej nie musisz prowadzić dokładnej księgowości, na przykład książki przychodów i rozchodów, która jest obowiązkowa dla firmy rozliczającej się na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym. Dzięki stałej miesięcznej kwocie podatku rozliczenia z fiskusem są nie tylko niezwykle proste i szybkie, ale minimalizują ryzyko błędów powstających podczas skomplikowanych rozliczeń podatkowych. 

Kto może korzystać z karty podatkowej? Ta forma opodatkowania działalności dedykowana jest głównie małym firmom, które zatrudniają niewielką liczbę pracowników. Warto dodać, że limit zatrudnienia uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności. Z karty podatkowej zazwyczaj korzystają przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie usług, rzemiosła lub handlu detalicznego. Warto dodać, że kartą podatkową nie mogą być opodatkowani przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki.

Jak ustalana jest wysokość podatku?

Wysokość podatku na karcie podatkowej określana jest przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania, który przy ustalaniu stawki bierze pod uwagę kilka czynników. Kluczowe są tutaj rodzaj prowadzonej działalności, jej lokalizacja, liczba pracowników oraz czas pracy przedsiębiorcy. Warto podkreślić, że przepisy prawa jasno określają przedsięwzięcia, które mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej. Jednocześnie obecnie tą formą opodatkowania mogą być objęci wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy korzystali z niej w 2021 roku. 

Wysokość podatku na karcie podatkowej zazwyczaj jest większa w dużych miastach i przy większej liczbie pracowników. Ponadto organ podatkowy może uwzględnić sezonowość prowadzonej działalności i w ten sposób obniżyć roczną wysokość opodatkowania.  

Naczelnik urzędu skarbowego dla przedsiębiorcy ustala wysokość podatku na cały rok. Jeśli warunki prowadzenia działalności ulegną zmianie, na przykład przedsiębiorca zatrudni więcej pracowników, konieczne będzie poinformowanie o tym fakcie urzędu skarbowego. Taka zmiana może mieć wpływ na zmianę wysokości podatku.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wysokość opodatkowania kartą podatkową nie jest zależna od generowanego dochodu. W rezultacie karta podatkowa nie wymaga obliczania dochodu w tradycyjny sposób, ponieważ wysokość podatku nie zależy od rzeczywistych przychodów i kosztów firmy. Jako przedsiębiorca musisz jednak pamiętać, że dla utrzymania kontroli nad rentownością działalności, warto śledzić swoje przychody i wydatki. Jednocześnie trzeba podkreślić, że pomimo braku obowiązku prowadzenia pełnej księgowości, przedsiębiorcy na karcie podatkowej powinni prowadzić uproszczoną ewidencję zatrudnienia oraz dokumentację dotyczącą sprzedaży, aby móc udokumentować swoją działalność w razie kontroli.

Jakie są zalety i wady karty podatkowej?

Karta podatkowa jest wygodnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców, którzy cenią prostotę i przewidywalność w rozliczeniach podatkowych. Do głównych atutów takiego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia pełnej księgowości. Prostota opodatkowania i maksymalne uproszczenie formalności gwarantuje oszczędność czasu, a z góry wskazana wysokość rocznego podatku zapewnia przewidywalne miesięczne koszty podatkowe.  

Z drugiej strony ta forma opodatkowania ma również swoje wady. Nie możesz w jej ramach odliczać od przychodów kosztów prowadzenia działalności. Twój podatek jest zawsze stały, niezależnie od uzyskiwanych dochodów — czyli także wtedy, gdy nie generujesz sprzedaży towarów czy usług. W zakresie innych wyzwań należy wymienić również konieczność zgłaszania urzędowi skarbowemu wszelkich zmian w rodzaju prowadzonej działalności. W dodatku ta metoda opodatkowania ma duże ograniczenia co do rodzaju działalności i obecnie mogą z niej korzystać wyłącznie podmioty, które zadeklarowały ją do 2021 roku.

źródło: BTTP doradztwo podatkowe

Related Articles