Prace remontowe i budowlane generują spore ilości odpadów, które mogą być trudne w utylizacji. Przykładowo, gruz betonowy lub ceglany nie może być wrzucany do zwykłych pojemników komunalnych. Inwestor, który podrzuca odpady pod altankę śmietnikową lub do kontenera, jest zagrożony karą grzywny, która może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co w takim przypadku zrobić? Jak pozbyć się odpadów pozostałych po budowie lub remoncie? Jeżeli chcesz działać zgodnie z prawem i efektywnie zarządzać zużytymi materiałami, skorzystaj z usługi wynajmu konteneru na odpady.
Kontenery na odpady — jaką pojemność wybrać?
Firmy, zajmujące się wywozem odpadów budowlanych i innych śmieci, oferują kontenery odkryte lub wyposażone w klapę. Biorąc pod uwagę charakter prac, największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się pojemniki odkryte. Ich konstrukcja jest przeznaczona do składowania wielkogabarytowych śmieci, gruzu, kafelków oraz innych odpadów. Jeżeli chodzi o pojemności, osoby prywatne najczęściej decydują się na kontenery o standardowych wielkościach — 5, 7 oraz 10 metrów sześciennych. Takie pojemniki sprawdzą się w przypadku prac remontowych lub budowlanych realizowanych na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku klientów biznesowych, takich jak firmy deweloperskie czy zakłady przemysłowe.
Przedsiębiorcy wybierają najczęściej kontenery o większych pojemnościach, powyżej 20 metrów sześciennych, które swobodnie pomieszczą odpady wielkogabarytowe. Takie pojemniki muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach. Kwestią kluczową jest dobrze utwardzona droga, ponieważ pełen kontener wraz z ciężarówką do wywozu waży niekiedy nawet 50 ton. Aby zmniejszyć obciążenia, możesz zdecydować się na dwa albo trzy mniejsze pojemniki. Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne, skonsultuj swój wybór z firmą świadczącą usługi wywozu odpadów.
Gruz i odpady pobudowlane — bezpieczne składowanie
Podczas prowadzenia prac budowlanych i remontowych wykorzystuje się zazwyczaj otwarte kontenery typu Mulda. To szczególny typ pojemników wyposażonych w dodatkowe zaczepy usytuowane po bokach, które ułatwiają transport. Biorąc pod uwagę ich specyficzną konstrukcję wytrzymałościową sprawdzą się przede wszystkim do przewozu śmieci pobudowlanych i magazynowania wielkogabarytowych odpadów.
Uwaga! Zanim zdecydujesz się na konkretny typ kontenera, weź pod uwagę nie tylko jego pojemność, ale także wymiary zewnętrzne, aby mieć pewność, że przejedzie przez bramę i zmieści się na posesji. Może się zdarzyć, że niektóre kontenery są zbyt ciężkie, aby mogły zostać ustawione na nieutwardzonej glebie.
Jaki kontener na odpady budowlane wybrać?
Oszacowanie ilości odpadów pobudowlanych bywa trudne, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla inwestora jest nawiązanie współpracy z firmą, która podstawi kontener i w przypadku jego zapełnienia zapewni pojemnik zastępczy. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o zachowanie ciągłości prac i wygospodarowanie miejsca do składowania gruzu.
Kontaktując się z firmą, oferującą wynajem kontenerów na odpady budowlane, możesz przedstawić swoje oczekiwania i doradzić się w kwestii pojemności. Przedsiębiorstwa, zajmujące się wywozem śmieci, oferują klientom pełną obsługę, począwszy od podstawienia kontenera na miejsce w umówionym dniu i określonym przedziale godzinowym, poprzez odebranie pojemnika w określonym terminie, aż po podstawienie nowego kontenera na czas opróżniania poprzedniego pojemnika. Wszystkie odpady budowlane trafiają do miejsca, w którym są legalnie utylizowane, dzięki czemu możesz utrzymać porządek na placu budowy.
Warto przy tym zaznaczyć, że kontenery na gruz, mimo że są wykorzystywane do gromadzenia odpadów budowlanych, mogą posłużyć także do składowania innych śmieci. Jak już wspomnieliśmy, klienci mogą wybierać spośród wielu wariantów pojemności i wielkości, co znacznie obniża końcowe koszty prac.