Sprężarki tłokowe to maszyny, które znajdują powszechnie zastosowanie w warsztatach. Jak wybrać sprężarkę tłokową do warsztatu, aby spełniła swoje zadanie?
Jak wybrać sprężarkę tłokową do warsztatu
Kluczem do prawidłowego wyboru sprężarki jest przede wszystkim zakres zastosowania kompresora, który będzie przekładać się bezpośrednio na dobór parametrów sprężarki. W warsztacie kompresor powietrza może być wykorzystywany do realizacji szerokiej gamy pracy oraz obsługi narzędzi pneumatycznych. W warsztatach powszechnie stosuje się co najmniej jedno z takich urządzeń, jak: pistolety lakiernicze i do piaskowania, podnośniki pneumatyczne, klucze i grzechotki pneumatyczne, narzędzia do obróbki powierzchni typu szlifierki, polerki, nitownice czy wiele innych urządzeń pneumatycznych.
Skąd taka popularność narzędzi pneumatycznych? Pod wieloma względami przewyższają one skutecznością działania narzędzia zasilane energią elektryczną. Posiadają one większą moc przy jednocześnie mniejszych wymiarach i wadze, przez co są poręczniejsze w użytkowaniu i zapewniają łatwiejszą i szybszą pracę. Co więcej, zasilanie narzędzi sprężonym powietrzem jest bezpieczne i nie emituje iskier (co ma szczególne znaczenie w miejscach o podwyższonym ryzyku pożaru). Jednocześnie narzędzia pneumatyczne charakteryzują się prostszą budową niż elektronarzędzia, a przez to są mniej awaryjne i posiadają dłuższą żywotność.
Planowane przeznaczenie sprężarki to nie jedyny czynnik, na który powinieneś zwrócić uwagę. Dla prawidłowej realizacji zadań kompresor tłokowy do warsztatu należy wybierać z uwzględnieniem wymagań realizowanych procesów — w tym szczególnie wydajności, pojemności, mocy i ciśnienia roboczego. Wydajność to inaczej objętość sprężonego powietrza, jaką kompresor może wytworzyć w ciągu 1 minuty. Różne narzędzia pneumatyczne mają odmienne zapotrzebowanie na gaz w zakresie pojemności. Na przykład wbijarka do gwoździ wymaga jedynie 50-120 l/min, natomiast lakierowanie pistoletem lakierniczym już 60-200 l/min, a piaskowanie od 180 do 310 l/min. Przykłady te obrazują, jak różne może być zapotrzebowanie na sprężone powietrze przy realizacji odmiennych prac. Co więcej, posiadając wiedzę na temat potrzebnej wydajności kompresora, warto rozważyć zakup nieco mocniejszego urządzenia, które zapewni odpowiednią podaż medium nawet w sytuacji pojawiających się na sieci nieszczelności.
Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność sprężarki. Warto pamiętać, że różne prace wymagają odmiennej pojemności. Na przykład wbijanie gwoździ wymaga krótkich, skoncentrowanych przepływów, z kolei do malowania natryskowego konieczne jest zastosowanie sprężarki dostarczającej stały dopływ sprężonego powietrza, co będzie wiązało się z koniecznością zastosowania zbiornika ciśnieniowego o pojemności co najmniej 300 litrów.
Parametrem kompresora, na który warto zwrócić uwagę, jest moc, która pośrednio wpływa na wydajność urządzenia oraz maksymalne ciśnienie. Urządzenia pneumatyczne zazwyczaj wymagają medium o ciśnieniu od 6 do 10 bar.
Sprężarki tłokowe — najpopularniejsze rozwiązania do warsztatu
Skąd tak duża popularność sprężarek tłokowych w zastosowaniach profesjonalnych? Kompresory tłokowe z jednej strony posiadają korzystną cenę zakupu, z drugiej strony oferują bezawaryjną pracę oraz długą żywotność. Sprężarki tłokowe zapewniają przy tym sprawny przepływ medium. Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na hałas, jaki emituje podczas pracy. W ten sposób będziesz mieć szansę na wybór urządzenia, które pracuje cicho i można je postawić bezpośrednio przy stanowiskach roboczych.
Klienci do warsztatów często decydują się na rozwiązania kompletne, gotowe od razu do pracy. Sprężarki tłokowe zazwyczaj osadzone są na zbiorniku ciśnieniowym o zróżnicowanej pojemności, często wyposażone w materiały eksploatacyjne (filtry powietrza) i urządzenia do uzdatniania medium, które pozwalają uzyskać sprężone powietrze o wymaganej klasie czystości. Jednocześnie większość modeli przeznaczonych do warsztatów ma charakter mobilny i jest montowana na wózku lub bezpośrednio na kółkach, co umożliwia łatwe przestawianie.
źródło: almig.pl