porazka-zawodowa

Lęk przed porażką zawodową to jeden z tych lęków, które paraliżują najbardziej. Borykająca się z nim osoba najczęściej przez lata tkwi w kiepsko płatnej pracy, która nie daje jej spełnienia, albo odrzuca intratne propozycje współpracy, a swoje pomysły na biznes chowa do szuflady. Toleruje dyskomfort, znosi niewygody. Jednak wcale nie musi tak być. Lęk przed porażką zawodową można bowiem przezwyciężyć. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek, które warto wdrożyć w życie już dziś.

Lęk przed porażką zawodową – jak go przezwyciężyć?

Nie jest łatwo otrząsnąć się z wieloletniego marazmu zawodowego, w którym tkwi się z powodu lęku przed porażką. Do głosu dochodzą negatywne myśli, które bojkotują każdy, nawet najmniejszy wysiłek. Jak przeciwdziałać lękowi przed porażką?

Popracuj nad poczuciem własnej wartości i przejmij kontrolę nad karierą

Lęk przed porażką często towarzyszy osobom, które mają obniżone poczucie własnej wartości lub opierają je na opinii innych osób i zewnętrznych oznakach sukcesu. Wówczas każde nawet najmniejsze niepowodzenie zawodowe traktują personalnie. Potęguje ono samokrytyczne myśli i nasila poczucie bycia gorszym od innych. W obawie więc przed obniżeniem samooceny i utratą wizerunku wolą nie podejmować żadnych działań, niż wystawić się na krytykę, nawet konstruktywną.

Żeby więc lęk przed porażką nie paraliżował marzeń i aspiracji zawodowych, należy wzmocnić siebie, a poczucie własnej wartości opierać na wewnętrznych, a nie zewnętrznych determinantach. Nie jest to łatwe i wymaga pracy nad sobą. Przynosi jednak wymierne rezultaty – buduje poczucie sprawczości i motywuje do aktywnego kreowania życia zawodowego oraz wykorzystywania indywidualnego potencjału do efektywnego zarządzania karierą.

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

  1. Praktykuj wdzięczność
  2. Zastąp negatywne myśli afirmacjami
  3. Skończ z porównywaniem się z innymi
  4. Spróbuj wyciszyć wewnętrzny głos, który Cię krytykuje
  5. Zapisz się na warsztaty z kształtowania samooceny
  6. Skorzystaj ze wsparcia coacha
  7. Zaufaj sobie i spróbuj aktywności, która będzie wymagać od Ciebie wyjścia ze strefy komfortu

Spójrz na porażkę zawodową z innej perspektywy

Wszelkie niepowodzenia i porażki zawodowe warto traktować jak lekcje, z których można wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jeśli już się przytrafią, należy na nie spojrzeć na z dystansem – jakby dotyczyły bliskiej osoby, nie Ciebie. A następnie zastanowić, co poszło nie tak, i co można zrobić, aby nie powielać schematu, który nie zadziałał. Przemyślenia mogą nawet doprowadzić Cię do wniosku, że wina wcale nie leży po Twojej stronie.

Porażka to doświadczenie, które daje szansę na rozwój. Jest integralną częścią sukcesu. Tak naprawdę każdy popełnia błędy, choć nie zawsze się do nich przyznaje. Zdejmij więc presję z siebie. Nie musisz być idealna/idealny, by osiągnąć to, co chcesz.

Ustal cel, rozpisz go krok po kroku i skoncentruj się na działaniu, a nie wyniku

Lęk przed porażką zawodową może sprawiać, że obrany cel, np. zmiana pracy lub założenie własnego biznesu, wydaje się wręcz nierealny do osiągnięcia. Dlatego warto go w pierwszej kolejności dookreślić, wykorzystując np. metodę SMART czy też teorię Locka, a następnie rozpisać na mniejsze działania i poddziałania. Dalej poszczególne czynności należy zaczepić w czasie i konsekwentnie realizować, trzymając się przyjętego harmonogramu. Pozwoli to uniknąć charakterystycznego dla osób borykających się z lękiem przed porażką zwlekania z działaniem.

Pamiętaj, nie wybiegaj zanadto wprzód, by się nie zniechęcić. Koncentruj się na tym działaniu, które jest priorytetem w danym tygodniu, np. napisanie CV lub analiza konkurencji. Pamiętaj też o elastyczności. Jeśli dana czynność okaże się bardziej skomplikowana, niż wynikało to z założeń, rozpisz ją na mniejsze zadania lub poproś o pomoc w jej wykonaniu bliskich. Możesz też zlecić ją specjaliście, np. webmaster zaprojektuje stronę www Twojego biznesu. Nie miej też do siebie pretensji, że na pewne kroki musisz przeznaczyć więcej czasu. Działaj w swoim tempie.

Lęk przed porażką potrafi skutecznie storpedować zawodowe aspiracje. Sprawia, że przez lata tkwi się w miejscu, które nie daje satysfakcji. Wpływa to nie tylko na życie zawodowe, ale i osobiste. Można go jednak przezwyciężyć. Jeśli nie samemu, to z pomocą specjalisty – mentorka, coach lub terapeuta będzie służyć nieocenionym wsparciem.

źródło: ewanizio.pl

Related Articles