mieszkanie-pod-klucz

Mimo że wiąże się z dodatkowymi kosztami, cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Wykończenie mieszkania pod klucz, bo o tym mowa, jest usługą, którą oferuje wielu deweloperów. Dlaczego to dobry wybór i czy się opłaca?

Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera – zakres prac

Zdecydowana większość osób kupujących mieszkania od dewelopera nabywa je w tzw. stanie deweloperskim. W efekcie albo wykańcza je na własną rękę, albo zatrudnia profesjonalną ekipę budowlano-remontową. Tymczasem do wyboru jest jeszcze jedna opcja – wykończenie mieszkania pod klucz przez firmę deweloperską. Podnosi to najczęściej koszty zakupu nieruchomości, jednak pozwala wprowadzić się od razu do gotowego lokum.

Usługa wykończenia mieszkania pod klucz to świadczonej przez firmę deweloperską najczęściej obejmuje:

 • ułożenie podłóg i płytek,
 • wyrównanie, gruntowanie i malowanie ścian,
 • położenie tapet,
 • biały montaż,
 • podłączenie urządzeń AGD i RTV,
 • umeblowanie mieszkania.

Ostateczny zakres prac mieszczący się w usłudze wykończenia mieszkania pod klucz ustala deweloper. Przed podjęciem decyzji warto to sprawdzić. Inaczej inwestora może spotkać przykra niespodzianka. Nikt nie lubi dowiadywać się, że trzeba zatrudnić dodatkową ekipę budowlaną, aby zakupiona nieruchomość nadawała się do użytku.

Mieszkanie pod klucz od dewelopera – dlaczego to dobra opcja?

Szacuje się, że jeszcze do niedawna usługę wykończenia mieszkania pod klucz przez dewelopera wybierało zaledwie 10-20 proc. osób nabywających nieruchomości. Z roku na rok jednak zainteresowanie tą opcją rośnie. Jakie są jej największe atuty?

 1. Możliwość natychmiastowej przeprowadzki w określonym terminie. Inwestor wprowadza się do gotowego mieszkania. W niektórych przypadkach nie musi nawet przejmować się jego umeblowaniem.
  Co więcej, już na wstępie zna przewidywany termin zakończenia prac. Oczywiście nie zawsze udaje się dopełnić czynności zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dlatego warto wynegocjować w rozmowach z deweloperem rekompensatę za ewentualną zwłokę, a zapłatę poszczególnych transz środków uzależnić od postępów prac.
 2. Wygoda. Inwestor nie musi martwić się poszukiwaniami i zatrudnieniem profesjonalnych ekip budowlano-remontowych i wykończeniowych. Zajmuje się tym deweloper. Na życzenie klienta podmiot może zaoferować konsultacje z projektantem i dekoratorem wnętrz. Dzięki temu mieszkanie będzie urządzone ze smakiem.
 3. Gwarancja jakości. Deweloper współpracuje z rzetelnymi i sprawdzonymi fachowcami, co w połączeniu z zastosowaniem solidnych materiałów daje gwarancję jakości.
 4. Nieprzekraczalność budżetu. Inwestor z góry wie, ile przyjdzie mu zapłacić za wykończenie mieszkania, co w przypadku działań podejmowanych na własną rękę jest trudne do oszacowania.
  Na wysokość ostatecznej kwoty wpływ ma wiele czynników, w tym metraż mieszkania, wybrany standard wykończenia czy też zakres prac. Inwestor powinien też przygotować się na pewne odstępstwa od początkowej wyceny. Najczęściej jest to związane ze wzrostem cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Co do zasady jednak, deweloper będzie się trzymał ustalonego budżetu.
 5. Opłacalność i oszczędność czasu. Szacuje się, że średni koszt wykończenia mieszkania pod klucz wynosi 10 proc. wartości nieruchomości, jeśli inwestor przeprowadza prace na własną rękę. Powierzając zadanie to deweloperowi, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Zyskuje się jednak spokój. Nie trzeba tracić czasu na poszukiwania profesjonalnych ekip fachowców, ani przejmować się masą szczegółów. Można bez nerwów oczekiwać na przeprowadzkę.

Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera to coraz chętniej wybierana opcja. Pozwala ona inwestorowi od razu przeprowadzić się do gotowego mieszkania. Żeby jednak standard wykończenia lokum odpowiadał potrzebom użytkowników, zadanie to warto powierzyć firmie deweloperskiej z doświadczeniem w wykańczaniu wnętrz. Stanowi to gwarancję, że współpracuje ona z rzetelnymi podwykonawcami, którzy znają się na swoim fachu.

Related Articles