dobry-spedytor

Spedytor jest kluczową postacią w realizacji procesu przewozowego. Do jego zadań należy realizacja całego przedsięwzięcia od przygotowania dokumentacji przewozowej, przez wybór przewoźnika oraz kontakt z adresatem przesyłki i nadawcą. Na co zatem warto zwrócić uwagę wybierając usługi spedycyjne, aby mieć pewność prawidłowo zrealizowanego przewozu ładunku?

Czym zajmuje się spedytor

Realizacja usług spedycyjnych jest skomplikowaną dziedziną, która musi uwzględnić wiele elementów całego procesu. Jest to szczególnie ważne przy organizacji transportu na długich, międzynarodowych oraz międzykontynentalnych trasach. Zlecając spedycję towaru przekazuje się realizację całego procesu spedytorowi. W efekcie to on w ramach powierzonych zadań zajmie się przygotowaniem całej dokumentacji przewozowej. Warto pamiętać, że w ramach realizowanej usługi przygotuje on listy przewozowe będące dokumentem, na podstawie których zrealizowany będzie transport. Osoba ta  będzie odpowiedzialna za obsługę celną, co ma szczególne znaczenie w przypadku transportu międzynarodowego. Dobry spedytor przeprocesuje Twój towar w zakresie przekazu celnego (T1), odprawy celnej ostatecznej lub odprawy z odroczoną płatnością VAT. 

Kolejnym zadaniem spedytora będzie odpowiedni dobór środka transportu przy uwzględnieniu wszystkich parametrów przesyłki, oczekiwanego czasu dostawy, trasy przewozu czy ceny. Tu, w ramach usługi spedycyjnej, spedytor wybierze środki transportu zoptymalizowane pod Twoje potrzeby. 

Korzystając z usługi spedycyjnej powinieneś mieć także pewność, że przesyłka będzie bezpieczna na całej trasie przewozu. To spedytor będzie kontrolował jej lokalizację, proces załadunku, przewozu, rozładunku i dostarczenia w miejsce wskazane przez adresata. Dobry spedytor zawsze jest w kontakcie z klientem i informuje go o każdej zmianie etapu przesyłu. 

Dobry spedytor również posiada szeroką ofertę usług przewozowych nie tylko w zakresie dostępu do zróżnicowanego taboru, ale również może zaproponować realizację usług “door-to-door” czy magazynowania i dystrybucji ładunku. W ten sposób może zapewnić klientowi kompleksową realizację transportu, magazynowania i dostawę na zasadach ustalonych w umowie. 

Jakie cechy powinien mieć spedytor

Organizacja transportu, w tym szczególnie przewozu towarów o charakterze międzynarodowym, wymaga wielu umiejętności i określonych cech charakteru. Jednym z najważniejszych jest umiejętność realizacji wielu zadań w jednym czasie. Wielozadaniowość oraz elastyczność w dopasowywaniu usługi do potrzeb klienta staje się kluczowym parametrem, na który warto położyć nacisk przy wyborze spedytora. 

Jednocześnie należy pamiętać, że branża transportowa stale ewoluuje — dotyczy to zarówno stosowanych narzędzi, pozwalających na szybsze i dokładniejsze planowanie, jak i dostępnych środków transportu. Spedytor musi być osobą otwartą na nowe rozwiązania i zdolną efektywnie poszukiwać alternatywnych rozwiązań w zakresie transportu. Takie podejście jest gwarancją dla klienta, że uzyska usługę o optymalnych parametrach w zakresie ceny, czasu transportu i bezpieczeństwa przewożonego ładunku. 

Nie bez znaczenia jest, szczególnie w transporcie międzynarodowym i międzykontynentalnym, biegła znajomość języków obcych oraz rynków, pomiędzy którymi przewożone są towary. Dotyczy to szczególnie krajów spoza naszego, europejskiego kręgu kulturowego — na przykład Chin i innych krajów Dalekiego Wschodu. Kompetencje miękkie, doświadczenie w procesowaniu transportu z krajów interesujących klienta będzie niewątpliwie atutem wybranego spedytora. 

Dlaczego warto korzystać z usług spedytora

Proces transportu ładunków charakteryzuje się wielowymiarowością, która jest trudna do opanowania przez osoby nieprzygotowane do realizacji usług spedycyjnych. Dobry spedytor zorganizuje przewóz ładunku w sposób, który pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze przy zapewnieniu minimalnego ryzyka dla przewożonych towarów. Szerokie możliwości w zakresie doboru środków transportowych, umiejętność połączenia różnych rozwiązań, znajomość rynków, z których realizowany jest import oraz bogata oferta usług dodatkowych pozwala wykonać przewóz ładunku w sposób zgodny z oczekiwaniami klienta — czyli możliwie tanio, szybko i bezpiecznie.  

Related Articles