Co zrobisz, gdy zdecydujesz się na zakup nowego komputera stacjonarnego? To proste: wybierzesz się do sklepu i wybierzesz jeden z wystawy, prawda? Nie do końca. Istnieje wiele powodów, dla których nie powinieneś decydować się na zakup gotowego komputera stacjonarnego. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego własnoręcznie składany sprzęt jest znacznie lepszy.
Gotowce są za słabe
Większość gotowych komputerów stacjonarnych, jakie możesz znaleźć na sklepowych półkach, posiada niekorzystne parametry. Jeśli wykorzystujesz swój sprzęt głównie do oglądania filmów czy surfowania po internecie, to być może nieoptymalnie dobrane podzespoły nie będą stanowiły na Ciebie większego problemu.
Jeżeli jednak spędzasz przy komputerze większość swojego czasu (np. jesteś zapalonym graczem), lub też wykorzystujesz go do wymagającej pracy (grafika komputerowa, programowanie), to sytuacja ta staje się zgoła odmienna.
W takim przypadku jedynym ratunkiem może okazać się być samodzielnie złożony komputer. Lub gotowiec zakupiony za dwukrotność ceny – ale tego raczej wolelibyśmy uniknąć.
Gotowce są po prostu drogie
Wartość gotowych komputerów stacjonarnych jest na ogół znacznie niższa, niż widniejąca na sklepowych półkach ich cena. Dlaczego tak się dzieje?
Jest to prosty zabieg mający na celu wykorzystanie osób, które nie znają się na elektronice. Dla nich jedynym sposobem na zakupienie nowego sprzętu, jest wybranie się do sklepu i proste dokonanie zakupu.
Za tę wygodę trzeba jednak słono zapłacić.
Znacznie więcej, niż za samodzielne złożenie komputera – cena może być w tym przypadku nawet dwukrotnie niższa.
Gotowce często są ograniczone
Oprócz wyższej ceny gotowców, warto wspomnieć również o ich ograniczeniach. Mamy tutaj na myśli ich konfiguracje oraz wymianę podzespołów. Czasem czynność ta jest mocno utrudniona, głównie ze względu na niekompatybilne akcesoria, które wchodzą w skład budowy gotowców.
Trzeba liczyć się również z faktem, że gotowe komputery niekoniecznie muszą być składane przez zawodowych informatyków. Często są one wynikiem pracy laików, którzy nie przywiązują większej uwagi do odpowiedniego doboru komponentów. Mogą one nie współgrać tak dobrze, jak w przypadku sprzętu domowej roboty.
Czy komputery składane mają jakieś wady?
Jedyną wadą własnoręcznego składania komputerów stacjonarnych jest wymagana wiedza informatyczna. Zdarza się, że jeden nieodpowiednio dobrany podzespół uniemożliwia uruchomienie sprzętu.
W takim przypadku jednak zawsze można skorzystać z pomocy osób, które profesjonalnie zajmują się składaniem komputerów stacjonarnych na zamówienie.
Zanim zaczniesz komponować swój wymarzony sprzęt, konieczne zapoznaj się z forami internetowymi i opiniami bardziej zaawansowanych użytkowników. Może to ochronić Cię przed wieloma nieprzyjemnościami.
Powinieneś także odpowiednio rozplanować swój budżet – brak jakiegokolwiek kluczowego elementu sprawi, że cała Twoja praca pójdzie na marne.
Pamiętaj również o tym, aby zakupić podzespoły (np. dysk twardy) w dobrym sklepie ze sprzętem elektronicznym.
Koniecznie wybierz sklep, w którym później będziesz mógł zakupić również dodatkowe akcesoria, takie jak monitor czy myszkę. Udanych zakupów!