odgrzybianie-pomieszczen

Najczęstszą przyczyną powstawania grzybów, a także wykwitów pleśniowych na ścianach, jest za wysoka wilgotność pomieszczenia. To właśnie ona tworzy idealne warunki do rozwoju tych mikroorganizmów. W razie zauważenia pierwszych oznak grzyba na ścianach, należy podjąć jak najszybsze kroki zmierzające do jego usunięcia.

Dlaczego na ścianie pojawia się grzyb

Wiele osób zastanawia się, jakie są powody pojawienia się grzyba na ścianie? Pierwszą i najczęstszą przyczyną tego stanu jest silne zawilgocenie powietrza lub ścian. Wynika ono z zalania lub skraplania się pary wewnątrz pomieszczenia. Kolejnym, istotnym powodem pojawienia się grzyba, jest niedostateczna cyrkulacja powietrza we wnętrzach lub całkowity jej brak. Ponadto grzyb pojawia się w budynkach, które na skutek zalania mają wady konstrukcyjne lub wadliwą instalację centralnego ogrzewania. Metodą pozbycia się grzybów jest pomoc profesjonalnej firmy. Świadczy ona odgrzybianie pomieszczeń po zalaniu czy podczas silnego zawilgocenia.

Grzyb na ścianach przypomina czarne wykwity bądź zabrudzenia. Pleśń i grzyb mogą występować w pomieszczeniach, w których ściany pokryte są farbami lub tapetą. Ponadto tego typu problem występuje w miejscach, gdzie stolarka okienna została zamontowana w sposób nieprawidłowy. Pojawienie się grzyba to nie tylko obniżenie walorów estetycznych wnętrza, ale przede wszystkim sygnał, że ciemne lub brunatne plamy, które można zauważyć pod sufitem, w rogu pomieszczenia lub na fugach i silikonie w łazience, wymagają natychmiastowego usunięcia. Grzyb i pleśń są groźne dla zdrowia, ponieważ pobierają one tlen z otoczenia i wydalają dwutlenek węgla. Obniża to jakość powietrza w pomieszczeniach i w konsekwencji doprowadza do podrażnienia układu oddechowego.

Dlaczego samodzielne próby odgrzybiania pomieszczeń są nieudane?

W przypadku silnego zagrzybienia ścian, które zidentyfikowano w wielu pomieszczeniach znajdujących się w domu, mieszkaniu lub firmie, należy zadbać o to, aby, jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Wiele osób ucieka się do najprostszych metod stosując porady zaczerpnięte ze stron internetowych lub tak zwane babcine sposoby. Niestety większość z nich jest nieskuteczna bądź przynosi mizerny efekt.

Osoby zastanawiające się, jak pozbyć się grzyba ze ściany mogą zdecydować się na profesjonalne usługi firm oferujących odgrzybianie pomieszczeń. Podmioty te działają na bazie bogatych doświadczeń, specjalistycznej wiedzy, a także odpowiednio dobranych preparatów. Pozwala to na usunięcie grzyba ze ściany we wnętrzach zalanych oraz tych, gdzie panuje silne zawilgocenie powietrza. Wykorzystanie mało skutecznych preparatów, próby zamalowywania grzyba farbami czy pokrywania go tapetami są działaniem, które przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Kamuflowanie grzyba na ścianach jest tymczasowym rozwiązaniem, które po pewnym czasie ujawnia skalę tego problemu.

Profesjonalne odgrzybianie pomieszczeń po zalaniu i we wnętrzach silnie zawilgoconych

Zalanie pomieszczenia wcale nie musi oznaczać pojawienie się grzyba. W wielu wnętrzach, gdzie na co dzień panują niesprzyjające warunki, tj. brak cyrkulacji, wadliwa konstrukcja budynku czy też inne problemy, dochodzi do zagrzybienia ścian i innych elementów wyposażenia. Rozwijający się grzyb lub pleśnie można usunąć przy pomocy specjalistycznych środków. W przypadku zalania, po zakończeniu procesu osuszania, można zdecydować się na profilaktykę. To zabezpieczenie powierzchni przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów. Mają one skład chemiczny opracowany w warunkach laboratoryjnych, co gwarantuje, że będzie on skuteczny na grzyby i pleśnie.

Nowoczesne środki gwarantujące skuteczne odgrzybianie pomieszczeń zabezpieczają wnętrza przed ponownym atakiem tych mikroorganizmów. To bardzo ważne, szczególnie gdy w osuszonych pomieszczeniach trudno jest przywrócić właściwą cyrkulację powietrza i wymagane jest przeprowadzenie dodatkowego remontu. Wówczas ochrona ścian przed powstawaniem grzybów i pleśni jest konieczna.

Grzyb i pleśń na ścianie to nie tylko defekty wizualne, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia osób na co dzień przebywających w zagrzybionych pomieszczeniach. Warto pozbyć się tego problemu, szczególnie jeśli mieszkanie było zalane bądź w sytuacji, gdy we wnętrzu panują niesprzyjające warunki – zwłaszcza silne zawilgocenie powietrza. Profesjonalne odgrzybianie pomieszczeń to jedyny sposób na to, aby ochronić wnętrza przed rozwojem tych mikroorganizmów.

Zobacz również: wynajem osuszaczy

Related Articles