Fizykoterapia-w-centrum-rehabilitacji

O dobre zdrowie i samopoczucie można dbać na różne sposoby. Jednym z nich jest systematyczne korzystanie z zabiegów oferowanych przez centrum rehabilitacji. Na co warto się zdecydować? Jakie zalety mają najczęściej wybierane zabiegi rehabilitacyjne?

Centrum rehabilitacyjne – jakie zabiegi są szczególnie polecane?

Rehabilitacja to całokształt działań leczniczych, psychologicznych i edukacyjnych, które mają na celu przywrócić pacjentowi pełnię sprawności. Zabiegi z jej zakresu są również stosowane w celach profilaktycznych. Mają m.in. zapobiegać kontuzjom u sportowców. Pełnią też funkcję relaksacyjną. Znakomicie odprężają i koją nerwy.

Nic więc dziwnego, że z oferty centrum rehabilitacji korzystają nie tylko pacjenci po operacjach i kontuzjach, ale również osoby w pełni sił. Seniorzy, jak i młodzi. O zdrowie i dobre samopoczucie należy bowiem dbać w każdym wieku. Na jakie zabiegi oferowane przez centrum rehabilitacji warto się zdecydować, by poczuć ulgę? Przedstawiamy najczęściej wybierane opcje.

  • Masaż

Znany już w starożytnym Egipcie i Chinach, nie traci na popularności także i dziś. Doskonale rozluźnia mięśnie. Relaksuje, leczy, zwalcza obrzęki i dolegliwości bólowe. W jego ramach masażysta wykonuje określone ruchy, które wywierają ucisk na tkanki. Te zaś ulegają sprężystemu odkształceniu, co przynosi ulgę.

Masaż pobudza przepływ krwi i limfy. Uruchamia to procesy naprawcze w organizmie, ułatwia transport składników odżywczych, a także przyspiesza usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż zmniejsza nacisk wywierany na mięśnie, a jednocześnie zwiększa ich elastyczność oraz zakres ruchu. Pozytywnie wpływa też na samopoczucie. Koi nerwy i łagodzi stres.

  • Drenaż limfatyczny

To odmiana masażu, której głównym celem jest pobudzenie krążenia limfy. Odpowiednio zastosowany ucisk redukuje obrzęki i niweluje dolegliwości bólowe. Odpręża i przyspiesza regenerację tkanek. Mobilizuje je do odnowy, a także przyspiesza transport makro- i mikroelementów. Odżywione komórki lepiej bronią się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Ponadto drenaż limfatyczny poprawia wygląd skóry. Odżywia ją, ujędrnia i redukuje cellulit. Wykonywany regularnie wyszczupla ciało. Pozytywnie oddziałuje też na zdrowie psychiczne. Poprawia humor, relaksuje oraz łagodzi stres i zmęczenie.

  • Kinezyterapia

W jej przypadku funkcję terapeutyczną pełni ruch. Wykonywane w ramach kinezyterapii ćwiczenia fizyczne zwiększają wytrzymałość mięśni, usprawniają ruchomość stawów oraz poprawiają wydolność organizmu. Wspierają również pracę układu sercowo-naczyniowego, a także poprawiają samopoczucie. To zasługa uwalniających się w trakcie treningu endorfin.

Jednym z celów kinezyterapii jest korekta niewłaściwych nawyków ruchowych. Pozwala ona dysfunkcji narządu ruchu. Redukuje również dolegliwości bólowe pojawiające się podczas codziennego funkcjonowania.

Fizykoterapia w centrum rehabilitacji – zalety i przykłady zabiegów

Dużym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszy się fizykoterapia. Obejmuje ona szereg zabiegów, których wspólnym mianownikiem jest wykorzystanie zjawisk fizycznych w celach rehabilitacyjnych. Poddawanie tkanek działaniu rozmaitych bodźców nie tylko mobilizuje je do odnowy, ale również łagodzi ból i przyspiesza gojenie się ran. Fizykoterapia działa też przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Wśród najchętniej wybieranych zabiegów fizykoterapeutycznych wymienić można:

  • hydroterapię,
  • jonoforezę,
  • elektrostymulację,
  • fonoforezę,
  • terapię polem magnetycznym,
  • krioterapię,
  • terapię falą uderzeniową.

Zabiegi rehabilitacyjne można podzielić na wiele rodzajów. Jedne będą wspierać narząd ruchu, a drugie sprzyjać odnowie biologicznej. Jeszcze inne dawać ulgę w bólu i wspierać gojenie. Żeby jednak przyniosły zakładane rezultaty, muszą być dopasowane do źródła problemu, a także stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, kondycji fizycznej czy też stylu życia. Dlatego w centrum rehabilitacji żaden zabieg nie odbywa się bez wnikliwego wywiadu. Pozwala to dopasować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, co gwarantuje jej wysoką skuteczność.

źródło: Dom opieki ZOL

Related Articles