Sprezarka-do-warsztatu-samochodowego

Sprężarki powietrza to urządzeni powszechnie wykorzystywane w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. Duży wybór modeli może powodować problem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Dlatego w kilku krokach wskazujemy, na co zwrócić uwagą kupując kompresor do warsztatu samochodowego. 

Sprężarka powietrza do warsztatu samochodowego powinna przede wszystkim zapewniać wydajną pracę oraz dostarczać powietrze o parametrach dostosowanych do potrzeb realizowanych prac. Przed wyborem i zakupem urządzenia zweryfikuj, do jakich zadań będzie używane. Jeśli kompresor będzie wykorzystywany do podobnych zastosowań możesz zdecydować się na sprężarkę uniwersalną. Z kolei jeśli w warsztacie skompresowane medium wykorzystywane jest do prac o diametralnie różnych wymogach w zakresie parametrów sprężonego powietrza (ciśnienie robocze, klasa czystości medium, wydajność itp.),  być może konieczny będzie zakup co najmniej dwóch urządzeń. 

Zdecyduj się także na urządzenia sprawdzonych firm, których produkty są trwałe, bezawaryjne i gwarantujące wysoką wydajność. 

Do jakich prac w warsztacie samochodowym wykorzystuje się sprężone powietrze

Skompresowany gaz jest powszechnie wykorzystywany w branży motoryzacyjnej. Bez tego medium realizacja usług byłaby praktycznie niemożliwa. Sprężone powietrze się zarówno w warsztatach samochodowych, jak i lakierniczych czy wulkanizacyjnych. Jest wykorzystywane do zasilania narzędzi pneumatycznych, pompowania opon samochodowych, realizacji prac wykończeniowych, nakładania powłok lakierniczych czy cięcia plazmowego i spawania. 

Wybierz sprężarkę o odpowiedniej wydajności i ciśnieniu

Wybierając kompresor do warsztatu samochodowego należy wziąć pod uwagę ile urządzeń i z jakim natężeniem będzie wykorzystywać sprężone powietrze do pracy. Na tej podstawie możesz określić, czy potrzebujesz sprężarki powietrza do intensywnej, czy sporadycznej eksploatacji. 

Jeśli kupujesz kompresor do niewielkiego zakładu, w którym pracuje jeden lub dwóch mechaników warto postawić na sprężarkę tłokową wyposażoną w zbiornik ciśnieniowy 200l. Tu doskonałym przykładem takiej maszyny będzie sprężarka tłokowa CZEMAR AirGroter C40-3.0-200. Kompresor posiada zbiornik ciśnieniowy 200l i oferuje sprężone powietrze o ciśnieniu 10 bar przy wydajności 530l/min. Takie urządzenie zdecydowane zapewni odpowiednią wydajność do obsługi postawionych przed nim zadań. 

Jeśli natomiast chcesz zakupić maszynę do średniego lub dużego warsztatu samochodowego, w którym funkcjonuje kilka stanowisk obsługi jednocześnie korzystających ze sprężonego powietrza zdecyduj się na sprężarkę śrubową na zbiorniku ciśnieniowym o pojemności 500l. W dużych warsztatach samochodowych sprawdzi się kompresor śrubowy ALUP SCK 20-40.  Ten kompresor o stałej prędkości obrotowej charakteryzuje się niskim zużyciem energii elektrycznej, wysoką mocą oraz wydajnością. Co więcej, dostępny jest w wersji kompletnej wraz z systemem filtrów, osuszaczem powietrza i zbiornikami powietrza w różnych pojemnościach. Takie urządzenie będzie wystarczająco wydajne do obsługi wielu zadań jednocześnie. 

Różne prace — odmienna jakość sprężonego powietrza

Każda z powyższych dziedzin wymaga zastosowania powietrza o zróżnicowanym stopniu uzdatniania. Stąd tak istotny jest dobór właściwych maszyn do realizowanych w zakładzie prac. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeśli planujesz za pomocą jednego urządzenia zrealizować różne usługi, warto wybrać taki kompresor, który będzie wytwarzał sprężone powietrze o parametrach dostosowanych do wymogów realizowanych za pomocą urządzeń wymagających medium o najwyższej klasie czystości, przy zachowaniu odpowiednich właściwości pod względem ciśnienia i wydajności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kompresora do warsztatu samochodowego

W warsztatach samochodowych kompresory zazwyczaj stawiane są bezpośrednio przy stanowiskach roboczych. To powoduje, że muszą one charakteryzować się cichą pracą dostosowaną do wymogów BHP. Znacznie mogą mieć także rozmiary urządzenia — w każdym zakładzie przestrzeń jet na wagę złota. Kompresory na zbiornikach zazwyczaj są także urządzeniami mobilnymi, przez co można je przemieszczać w miejsce, gdzie są w danym momencie potrzebne. Wybierz zatem taką sprężak, którą będziesz mógł z łatwością przemieścić od jednego stanowiska do drugiego. Dla właściwej, wydajnej i bezawaryjnej pracy kompresora ma znaczenie środowisko, w którym pracuje. W większości zakładów samochodowych kompresor musi zmierzyć się z trudnymi warunkami — dużym zapyleniem, wilgotnością czy wysoką temperaturą powietrza. Dlatego też wybieraj urządzenia, które sprawdzą się w trudnych warunkach. W ten sposób zapewnisz sprawnie i wydajnie działający system wytwarzania sprężonego powietrza na długi czas. 

źródło: czemar.pl

Related Articles