Moda na działkowanie powraca. Coraz więcej osób decyduje się kupić lub wynająć skrawek ziemi, by móc wypocząć. To nie tylko świetny sposób na tanie wczasy, ale i weekendową odskocznię od wymagającej rzeczywistości. Jak jednak zagospodarować działkę, aby cieszyć się komfortem? Odpowiedzią jest domek mobilny. Ile kosztuje? Jaką może mieć powierzchnię? Przedstawiamy najważniejsze liczby wiążące się z inwestycją?
Domek mobilny w liczbach – czy tanie działkowanie jest możliwe?
Jeszcze do niedawna traktowane po macoszemu, dziś ponownie stają się obiektem pożądania. Działki rekreacyjne, bo o nich mowa, cieszą się rosnącą popularnością. Doceniają je już nie tylko osoby starsze, ale i młodzi ludzie, którzy poszukują odskoczni od codzienności. Miejsca, w którym mogliby wypocząć i naładować baterie bez konieczności wydawania fortuny. Dzięki odpowiednio zagospodarowanej działce rekreacyjnej jest to możliwe.
Tani relaks nie musi jednak oznaczać braku wygód. Żeby zapewnić sobie komfort wypoczynku, wystarczy zainwestować w domek mobilny. Może on być wyposażony w różne udogodnienia, które sprawią, że pobyt w nim będzie odpowiadał wszelkim potrzebom użytkownika. Koniec z wydatkami na drogie zagraniczne wczasy i weekendowe wycieczki poza miasto! Dzięki mobilnemu domkowi tanie działkowanie będzie na wyciągnięcie ręki.
Chcesz poznać więcej szczegółów? Oto liczby, które warto znać, jeśli inwestycja w domek mobilny ma być przemyślana.
1-3
Średnio tyle miesięcy trzeba poczekać na realizację domku mobilnego. Ostateczny czas oczekiwania może się jednak skrócić lub wydłużyć w zależności od powierzchni obiektu, modelu oraz wybranego przez klienta standardu wykończenia i wyposażenia wnętrza.
6-14
Tyle ton może ważyć domek mobilny. Nic więc dziwnego, że nawierzchnia, na której ma stanąć, powinna być utwardzona. Na wagę obiektu wpływa wiele czynników, w tym rozmiar, rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych i ociepleniowych czy też wyposażenie.
10-15
Tyle centymetrów wynosi warstwa termoizolacyjna w domku mobilnym. Pozwala ona na komfortowe korzystanie z wnętrz. W ciepłe dni zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a w chłodne – przed stratami ciepła. Jeśli inwestor chce korzystać z obiektu także zimą, może zamówić grubszą warstwę izolacji.
20-40
Tyle metrów kwadratowych powierzchni mają domki mobilne, choć bywają też obiekty nieco większe. Dużą popularnością cieszą się warianty o powierzchni 42, a nawet 48 mkw. – wyposażone są one w salon, kuchnię, łazienkę, dwie lub trzy sypialnie, a nawet garderobę, co zapewnia wysoki komfort użytkowania dla całej rodziny.
21
Tyle dni trzeba poczekać na rozpoczęcie prac budowlanych po dokonaniu zgłoszenia zamiaru posadowienia domku mobilnego o powierzchni do 35 mkw. na działce rekreacyjnej. Jeśli organ nie zgłosi sprzeciwu, można rozpocząć prace.
35
Tyle maksymalnie metrów kwadratowych powierzchni może mieć domek mobilny, aby do jego legalnego posadowienia na działce rekreacyjnej wystarczyło zgłoszenie. Na większe obiekty trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.
80-100
Średnio tyle tysięcy kosztuje prosty domek mobilny o popularnej powierzchni 35 mkw. Ostateczny koszt inwestycji zależy od wielu czynników, w tym rozmiarów obiektu, użytych materiałów i standardu wykończenia – „opcja pod klucz”, gdzie dom jest gotowy do zamieszkania, będzie kosztować więcej. Dostępne są też modele tańsze.
180
Po upływie tylu dni należy przestawić domek mobilny w inne miejsce, jeśli zgłosi się go w urzędzie jako budynek rekreacji indywidualnej.
Z roku na rok domki mobilne zyskują coraz szersze grono zwolenników. Są atrakcyjne cenowo, praktyczne i wyposażone we wszelkie udogodnienia. Pozwalają więc na komfortowy wypoczynek na działce. To wygodna opcja. Inwestor nie musi martwić się praktycznie niczym – wyspecjalizowany podmiot produkuje domek mobilny w fabryce zgodnie z indywidualnym projektem, wyposaża go w niezbędne sprzęty i udogodnienia, a na koniec transportuje we wskazane miejsce i ustawia obiekt zgodnie z wymaganiami klienta.
źródło: ecomobilehome.pl