USG Doppler

USG doppler czyli podstawy ultrasonografii

 

Ultrasonografia jest to analiza opierająca się o fale ultradźwiękowe, które przenikają przez skórę do poszczególnych tkanek i pozwalają na uzyskanie obrazu. Posiada ona bardzo bogate zastosowanie w medycynie i weterynarii, a także w szeregu biotechnologicznych procesach, gdzie również chętnie się z niej korzysta po to, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat interesujących naukowców zagadnień. Ultrasonografia nie należy wcale do najnowszych metod badawczych, niemniej jednak niezmiennie od ponad 50 lat jest skutecznie wykorzystywana i pomaga wykryć szereg zmian w naszym organizmie. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że w wielu sytuacjach to właśnie ultrasonografia przyczynia się do tego, że o wiele szybciej reagujemy na potencjalne zmiany, na przykład nowotworowe, pozwalając na łatwiejsze pozbycie się ich i szybsze wyleczenie się z problemu. Oczywiście, w zależności od części ciała, którą chcemy zbadać, wyróżniamy kilka różnych rodzajów ultrasonografii. Mowa tutaj między innymi o ultrasonografii ciążowej brzucha, żył, czyli dopplera, a także szyi lub innych elementów naszego ciała. Niemniej jednak, to właśnie ultrasonografia dopplera ma najbardziej interesujące zastosowanie.

USG doppler – wyjątkowość badania

 

USG doppler charakteryzuje się tym, że w stosunku do innych ultrasonografii, wykorzystuje się tutaj zjawisko, jakim jest odbicie się fali ultradźwiękowej od płynącej krwi. W efekcie lekarz który wykonuje to badanie, uzyskuje obraz przepływu krwi, więc tym samym może zauważyć miejsca zwężeń, czyli zaburzeń jej płynięcia. Dzięki tej technice, możliwe jest szybsze wykrycie – między innymi – zmian miażdżycowych, a tym sam uchronienie pacjenta przed zawałem czy też udarem. Badanie to jest niezwykle interesującym zjawiskiem, gdyż dodatkowo pozwala ono na uzyskanie efektów dźwiękowych, które również mogą być dużą informacją dla naszego specjalisty. Tak naprawdę więc, USG dopplera to bardzo praktyczna i przydatna metoda, która pozwala na wykrycie szeregu zmian w naszym układzie krążenia. Dzięki niej możemy szybciej reagować i szybciej się leczyć, a tym samym przedłużyć nasze życie. Musimy jednak być świadomi faktu, że w wielu sytuacjach tego typu badanie będzie wiązało się ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty, który w odpowiedni sposób zinterpretuje uzyskany obraz. USG samo w sobie jest bezinwazyjne i bezbolesne i można je wielokrotnie powtarzać, niemniej jednak obraz jaki uzyskujemy wymaga już osoby kompetentnej, która potrafi zauważyć nawet najdrobniejsze zmiany, ponieważ istotne jest aby szybko zareagować i wprowadzić odpowiednie leczenie. W efekcie, ultrasonografia jest niezwykle przydatną metodą w profilaktyce, ponieważ zapewnia właściwe zabezpieczenie naszego organizmu i chroni nas przed nieodczuwalnymi zmianami, które mogłyby rozwinąć się w nieodpowiedni sposób i doprowadzić do szeregu komplikacji.

 

Podsumowując, ultrasonografia żył należy do bardzo prostego typu zabiegu, gdyż jest ono  niekłopotliwe, a dodatkowo pozwoli na ochronę naszego życia i skrócenia potencjalnego czasu rekonwalescencji i leczenia.