slupki-ostrzegawcze

Asortyment akcesoriów drogowych jest niebywale szeroki. Dotyczy to wszystkich elementów, ale również poszczególnych podkategorii. Jedną z obszerniejszych kategorii są metalowe słupki drogowe. Dzięki licznym wariantom i opcjom ich precyzyjny dobór i dostosowanie do określonej sytuacji są dużo łatwiejsze. Jednak aby móc w pełni wykorzystać funkcjonalność i zalety płynące z wykorzystania słupków ostrzegawczych metalowych, trzeba zapoznać się z ich charakterystyką i walorami. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Co wyróżnia słupki ostrzegawcze metalowe?

Słupki drogowe to różnorodna grupa produktów. Można wśród nich znaleźć np. takie z możliwością dołączenia łańcucha, inne wytwarzane są z elastycznych materiałów, by nie powodowały uszkodzeń w razie kontaktu z pojazdem, zaś jeszcze inne mają możliwość składania blokowaną zamkiem na kluczyk. Jednak zdecydowanie najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym typem są metalowe słupki drogowe. Wspólną cechą wszystkich słupków drogowych jest ich brak mobilności, a jednocześnie wysoka stabilność. Są idealnym akcesorium drogowym w sytuacjach, w których konieczne jest ogrodzenie określonego terenu na stałe, a nie okresowo. Metalowe słupki drogowe montuje się bezpośrednio do podłoża, zwykle za pomocą specjalnych śrub montażowych lub poprzez zagłębienie podstawy w ziemi.

Słupki ostrzegawcze metalowe są trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Nie są podatne na uszkodzenia ani mechaniczne, ani termiczne. Dzięki temu można je umieszczać w miejscach często narażonych na działanie promieni słonecznych, mrozu, śniegu czy deszczu. Dodatkowo w przypadku kontaktu samochodów z metalowymi słupkami ostrzegawczymi słupki nie ulegają uszkodzeniu i zazwyczaj nie wymagają naprawy ani wymiany. Taki kontakt zwykle pozostawia jedynie ślady na pojeździe. Metalowe słupki drogowe są dostępne w wielu kolorach oraz z możliwością uzupełnienia o elementy odblaskowe.

Zalety i zastosowanie słupków ostrzegawczych metalowych

Metalowe słupki drogowe mają wiele zalet. Dlatego często wykorzystuje się je do wykonywania trwałych wygrodzeń lub do wyznaczania pasów ruchu. Najczęstszym i najbardziej popularnym zastosowaniem metalowych słupków ostrzegawczych jest oddzielenie ruchu kołowego i pieszego oraz pieszych i rowerzystów na ciągach pieszo-rowerowych. Jest to rozwiązanie, które w tych przypadkach zapewnia maksymalne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Dodatkowo na chodniku często umieszcza się metalowe słupki drogowe, które mają na celu zapobieganie wjeżdżaniu samochodów. W podobny sposób wykorzystywane są słupki drogowe przy wejściu na deptak. Jest to praktyczne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo pieszych w wyznaczonych strefach ruchu. Metalowe słupki ostrzegawcze całkowicie blokują możliwość przejeżdżania przez nie pojazdów, o ile znajdują się wystarczająco blisko siebie. Ponadto słupki drogowe metalowe dobrze zapobiegają parkowaniu pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Related Articles