Zbiornik ciśnieniowy jest jednym z odstawowych elementów układu sprężonego powietrza. Co warto wiedzieć o zbiornikach ciśnieniowych? Na jakie jego cechy należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup do zakładu?
Zakup zbiornika na sprężone powietrze jest inwestycją, która powinna być dostosowana do potrzeb konkretnego zakładu. Wybierając zbiornik ciśnieniowy do układu sprężonego powietrza, istnieje kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy podstawowe parametry kluczowe dla prawidłowego działania systemu wyposażonego w zbiornik ciśnieniowy sprężonego powietrza.
Pojemność zbiornika ciśnieniowego
Przed zakupem pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest określenie pojemności zbiornika, jakiej potrzebujesz. Należy podkreślić, że pojemność zbiornika wpływa na stabilność dostawy sprężonego powietrza oraz umożliwia magazynowanie większej ilości powietrza, co może być korzystne w sytuacjach, gdzie występują wahania w zużyciu sprężonego powietrza. Na rynku dostępne są urządzenia o zróżnicowanej pojemności. Małe i średnie zakłady produkcyjne najczęściej decydują się na zbiorniki sprężonego powietrza o pojemności od 200 do 500 litrów. Warto jednak nadmienić, że wraz z zapotrzebowaniem możesz zdecydować się na urządzenie o mniejszej lub większej pojemności — nawet do 3000 litrów.
Ciśnienie nominalne
Zbiorniki ciśnieniowe przeznaczone są do magazynowania sprężonego powietrza o różnym ciśnieniu. Dlatego przed zakupem sprawdź, jakie ciśnienie nominalne obsługuje zbiornik. Ciśnienie to powinno być zgodne z wymaganiami Twojego systemu sprężonego powietrza.
Materiał konstrukcyjny
Zbiornik gromadzący sprężone powietrze musi być wykonany z materiału, który będzie w stanie bezpiecznie przechowywać skompresowany gaz. Zwróć zatem uwagę na materiał, z którego wykonany jest zasobnik. Zazwyczaj są one wykonane z metalu, takiego jak stal, jednak możliwe są różnice w jakości i grubości ścianek. Wybierz zbiornik wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpornych na korozję. W ten sposób ustrzeżesz się przed wyciekami sprężonego powietrza oraz zapewnisz stały dostęp do medium roboczego.
Powłoki ochronne
Jeśli planujesz lokalizację zbiornika ciśnieniowego na zewnątrz budynku, musisz pamiętać, że urządzenie będzie narażone na wpływ warunków atmosferycznych. W takiej sytuacji wybierz zbiornik sprężonego powietrza pokryty powłokami ochronnymi, które zabezpieczą powierzchnię zasobnika przed korozją.
Wielkość zbiornika
Przed zakupem zbiornika na sprężone powietrze zawczasu wygospodaruj na niego odpowiednie miejsce. Sprawdź dokładne wymiary zasobnika i porównaj je z przestrzenią, którą dysponujesz. Warto pamiętać, że zbiorniki ciśnieniowe dostępne są w wersji poziomej i pionowej. Ta ostatnia wymaga mniejszej powierzchni do posadowienia zasobnika na sprężone powietrze. Zwróć także uwagę na wymagania dotyczące montażu i instalacji zbiornika. Pamiętaj, aby przestrzegać wszelkich zaleceń producenta dotyczących instalacji.
Zastosowane zabezpieczenia i akcesoria
Kupując zbiornik sprężonego powietrza sprawdź, czy urządzenie jest wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa, manometry, odpowietrzniki czy drenaż. Dobre zabezpieczenia i akcesoria wpływają na bezpieczeństwo i wydajność systemu.
Konserwacja i inspekcje
Zbiornik ciśnieniowy, jak każde urządzenie wymaga systematycznej konserwacji. Jednocześnie dla bezpieczeństwa użytkowania konieczne może być przeprowadzanie cyklicznych inspekcji. Dla komfortu użytkowania warto przed zakupem upewnić się, że zbiornik jest łatwy w konserwacji. Stosuj się także do przepisów prawa związanego z regularnymi inspekcjami, które pomagają w utrzymaniu jego sprawności i bezpieczeństwa.
Zgodność z normami i gwarancja
Przed zakupem sprawdź, czy zbiornik ciśnieniowy spełnia wszelkie obowiązujące normy i przepisy dotyczące zbiorników ciśnieniowych. Warto także przed zakupem zweryfikować, jakie warunki gwarancyjne oferuje producent zbiornika. Długa gwarancja może świadczyć o jakości i trwałości produktu.
Przed zakupem zbiornika ciśnieniowego zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą lub przedstawicielem producenta, aby dobrać odpowiedni model do Twoich konkretnych potrzeb i zapewnić prawidłową integrację z systemem sprężonego powietrza.
źródło: ALMiG kompresory