tworzenie-prezentacji-multimedialnej

Stworzenie prezentacji multimedialnej bazującej głównie na danych liczbowych to wymagające zadanie. Żeby odnieść sukces i zainteresować odbiorców, dane liczbowe należy przedstawić w przystępnej, a zarazem ciekawej formie. To jednak nie wszystko. O czym jeszcze pamiętać? Jak stworzyć dobrą prezentację danych liczbowych, która przyciągnie uwagę?

Prezentacja multimedialna danych liczbowych – podstawowe kroki i zasady projektowania

Dane liczbowe przyciągają uwagę odbiorców i są świetnym narzędziem pozwalającym uwiarygodnić przekaz. Nie będą jednak przydatne, jeśli nie zostaną przedstawione w odpowiedni sposób. Mało bowiem kto baczniej im się przyjrzy, a już praktycznie nikt nie zapamięta.

Dlatego tak ważna jest ich odpowiednia wizualizacja. Program Power Point oferuje szereg opcji, które pozwalają w atrakcyjny i przystępny sposób przedstawić dane liczbowe. Jak stworzyć prezentację multimedialną opierającą się głównie na liczbach?

  1. Zbierz dane liczbowe i dokonaj ich selekcji. Nie wszystkie dane liczbowe, które wiążą się z podejmowaną tematyką, są istotne i pomocne. Dlatego zgromadzonemu materiałowi warto uważnie się przyjrzeć, a następnie dokonać selekcji, uwzględniając to, do kogo prezentacja multimedialna jest kierowana i jaki ma cel. Dane liczbowe mogą opowiadać historie. Musisz jednak wiedzieć, co chcesz za ich pomocą przekazać.
  2. Wybierz odpowiedni sposób wizualizacji danych liczbowych. Program PowerPoint oferuje wiele możliwości, by w atrakcyjny sposób przedstawić zgromadzony materiał. Na podstawie danych liczbowym możesz tworzyć wykresy, tabele, osie czasu czy też infografiki. Żeby wybrać właściwą opcję, musisz ponownie zastanowić się, co chcesz przekazać i jaki cel ma przynieść wizualizacja danych. Czy popierać Twoją tezę, pokazywać trend, czy może ułatwić wyciąganie wniosków? Forma powinna zawsze podążać za funkcją.
    Sposób wizualizacji danych liczbowych należy dopasować również do odbiorców i ich umiejętności interpretacji wykresów, tabel oraz infografik. W przypadku zaawansowanej grupy możesz zdecydować się na bardziej złożone wizualizacje. Natomiast w przypadku osób, które mogą mieć trudności w interpretacji danych, lepiej wybrać dwa wykresy obok siebie niż jeden wieloelementowy.
  3. Dobrze opisz dane liczbowe. Żeby wizualizacja danych liczbowych zdała egzamin, musi być odpowiednio opisana. Tekst może mieć formę etykiety, leadu lub krótkiego akapitu. Jego celem jest ułatwienie interpretacji danych, a nie odwrócenie od nich uwagi. Dlatego warto postawić na zwięzły komunikat.

W przypadku wykresów dobrą praktyką jest zrezygnowanie z legendy. Nie dość, że zajmuje dużo miejsca na slajdzie, to jeszcze sprawia, że odczytanie informacji zajmuje odbiorcom więcej czasu. Czym ją więc zastąpić? Wystarczy odpowiednio sformatować wykres i opatrzyć go klarownym tytułem.

Jak stworzyć prezentację multimedialną na podstawie danych liczbowych? O czym jeszcze pamiętać?

Żeby zaprojektować skuteczną prezentację multimedialną bazującą na danych liczbowych, pod uwagę trzeba wziąć wiele kwestii. Pokaz slajdów opierający się wyłącznie na wykresach, tabelach i infografikach może być równie męczący dla odbiorców co ten, w którym królują ściany tekstu. Dlatego należy zachować umiar, a także zadbać o zróżnicowanie elementów wizualnych.

W prezentacji danych warto również stosować kolory. Przyciągną one uwagę odbiorców, podkreślą ważne informacje i ułatwią ich porównywanie między sobą. Jeśli jednak będą nadużywane, zamiast wyjaśniać, wprowadzą chaos. Dlatego przyjmuje się, że jeżeli kolor nie ułatwia interpretacji, lepiej z niego zrezygnować.

Stworzenie dobrej prezentacji danych można również powierzyć specjalistom. To najwygodniejsza opcja, która pozwala cieszyć się znakomitymi efektami. Otrzymujesz gotowy pokaz slajdu, który jest nie tylko zgodny z Twoimi indywidualnymi wymaganiami, ale również najnowszymi trendami w projektowaniu. Masz również gwarancję, że prezentacja multimedialna będzie realizować zakładane cele.

Related Articles