klimatyzacja-domowa

Wybór klimatyzacji domowej to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy bowiem wziąć różne parametry techniczne. To one przesądzają o sprawności sprzętu i kulturze jego pracy. Determinują również to, czy użytkownik będzie mógł cieszyć się urządzeniem przez lata. Co więc sprawdzić podczas zakupu klimatyzacji domowej? Które parametry techniczne są najważniejsze?

Jakie są najważniejsze parametry techniczne klimatyzacji domowej? Przegląd

Klimatyzacja to udogodnienie, które można spotkać w coraz większej liczbie domów i mieszkań w Polsce. W trakcie upałów przyjemnie chłodzi wnętrza, a w zimniejsze dni pozwala je ogrzać (jeśli jest wyposażona w taką funkcję). Nie tylko zapewnia optymalny komfort cieplny, ale również oczyszcza powietrze, usuwając kurz i drobnoustroje chorobotwórcze. Nic więc dziwnego, że z roku na rok jej wykorzystanie się zwiększa.

Rosnąca popularność systemów klimatyzacji domowej przekłada się na sytuację na rynku. Użytkownik może wybierać spośród setek urządzeń o odmiennej cenie, wydajności, zużyciu energii czy też sposobie montażu. Z jednej strony utrudnia to podjęcie decyzji. Z drugiej pozwala dopasować sprzęt do indywidualnych preferencji.

Dlatego wybór klimatyzacji powinien być poprzedzony wnikliwą analizą urządzeń dostępnych na rynku. Tej nie da się jednak dokonać bez znajomości najważniejszych parametrów technicznych sprzętu. Na co więc warto zwrócić uwagę w szczególności?

  1. Moc klimatyzatora. Przesądza o sprawności i cenie urządzenia. Im jest większa, tym klimatyzator skuteczniej chłodzi wnętrza. Jest jednak droższy. Dobiera się ją, uwzględniając metraż pomieszczeń i zachowując proporcję 1 kW mocy chłodniczej na 10 mkw. powierzchni.
  2. Wydajność klimatyzacji. Określa, jak dużą ilość powietrza klimatyzacja domowa jest w stanie wtłoczyć do pomieszczenia. Im jest wyższa, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że sprzęt jest w stanie szybko schłodzić wnętrze. Wydajność – podobnie jak moc – należy dopasować do klimatyzowanej powierzchni.
    Żeby określić wydajność urządzenia, należy przeanalizować wartości dwóch współczynników – wskaźnika sezonowości efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER) oraz wskaźnika sezonowości efektywności energetycznej w trybie ogrzewania (SCOP). Warto też sprawdzić wielkość przepływu powietrza. Najlepsze urządzenia dostępne na rynku filtrują nawet 400 m3 powietrza w ciągu godziny.
  3. Klasa energetyczna klimatyzatora. Im wyższa klasa energetyczna (od G do A+++), tym klimatyzator jest bardziej energooszczędny, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Najmniej energii zużywają sprzęty oznaczone symbolem A+++. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od trybu (chłodzenie/grzanie) klasa energetyczna klimatyzatora może być różna.

Klimatyzacja domowa – na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę? Co przesądza o jej funkcjonalności?

Oprócz mocy, wydajności i klasy energetycznej istnieje szereg innych parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzacji domowej. Jednym z nich jest generowany przez sprzęt hałas. Im ciszej działa urządzenie, tym lepiej. Najgłośniejsze (do 65 dB) są modele przenośne, a najciszej (nawet 16 dB) pracują warianty typu split i multisplit. W ich przypadku bowiem najbardziej hałaśliwe komponenty montuje się w jednostce zewnętrznej.

Przy wyborze klimatyzacji domowej warto również sprawdzić:

  • pobór mocy, który przesądza o kosztach eksploatacji urządzenia,
  • zakres temperatur pracy, zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania,
  • dostępne tryby pracy i funkcje sprzętu – to one determinują, czy sprzęt będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb jego użytkowników,
  • maksymalną długość instalacji oraz różnicę poziomów – parametry te przesądzają o możliwościach montażowych.

Klimatyzacja domowa to praktyczny system, który zwiększa komfort przebywania we wnętrzach. Żeby realizowała swoje funkcje, musi być odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczeń, jak i indywidualnych potrzeb użytkowników. Dlatego jej wybór powinna poprzedzać analiza najważniejszych parametrów technicznych sprzętu. Jeśli nadal nie będziesz wiedzieć, na co się zdecydować, skonsultuj się ze specjalistami zajmującymi się sprzedażą, dystrybucją i montażem systemów klimatyzacji.

Related Articles