nawadnianie-trawnika

W końcu udało Ci się postawić swój ogród marzeń, ale na drodze pojawił się pewien problem – ciężko znaleźć Ci czas na podlewanie trawy i innych roślin? Być może to doskonały moment, abyś przeczytał o systemach nawadniania ogrodów oraz ich zaletach. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, którym często doskwiera brak czasu lub też sił na wykonywanie wszystkich prac ogrodowych ręcznie. Jesteś jedną z nich? W takim razie zachęcamy do przeczytania artykułu.

Oszczędność czasu i wody

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że automatyczne systemy nawadniające ogrody to duża oszczędność czasu. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś na tym, że w taki sposób możesz też zaoszczędzić pieniądze na rachunku za wodę?

Jak się okazuje – odpowiednio zaprojektowany oraz zamontowany system nawadniania pozwala na zaoszczędzenie od 30 do nawet 50% wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem ręcznym.

Ochrona roślin podczas nieobecności

Planujesz dłuższy, wakacyjny wyjazd i nie wiesz, komu powierzyć zadanie podlewania roślin? Teraz to już nie problem – automatyczny system nawadniający zajmie się tym wszystkim za Ciebie.

Większość nowoczesnych systemów działa całkowicie niezależnie od człowieka – wystarczy ustawić kilka podstawowych parametrów, takich jak na przykład godziny działania, a będziesz mógł całkowicie zapomnieć o czynności, jaką jest podlewanie ogrodów.

System podleje lepiej, niż człowiek

Wielu początkujących ogrodników nie chce korzystać z automatycznych systemów nawadniających, gdyż ich zdaniem znacznie bardziej efektywne jest podlewanie ręczne.

Naszym zdaniem jest to jednak nieprawda. Systemy nawadniania ogrodów nieraz posiadają specjalistyczne czujniki wilgotności, dzięki czemu doskonale wiedzą one, ile wody będą potrzebować rośliny podczas dni, w których występują chociażby lekkie opady deszczu. Coś takiego jest praktycznie niemożliwe do wyczucia „na oko”.

Tego typu systemy są też dużo bardziej dokładnie, niż człowiek. Możesz mieć pewność, że każda z roślin otrzyma dokładnie taką samą ilość wody – taka „robotyczna” dokładność jest oczywiście nieosiągalna przez człowieka.

System nawadniania wcale nie jest drogi!

Mitem, który warto obalić, jest również to, że automatyczne systemy nawadniania ogrodów są bardzo drogie. Tak naprawdę jednak cena jest adekwatna do poziomu jakości oraz komfortu.

Ciężko mówić tutaj o jednej, ogólnej cenie tego typu systemów – gdyż istnieje całe mnóstwo producentów i ofert. Celem tego artykułu nie jest też wytypowanie najlepszej marki produkującej systemy nawadniania czy wytykanie błędów tych drugich.

Wystarczy jednak spojrzeć na ilość zaoszczędzonego czasu oraz wody, aby przekonać się, że nie jest to bezmyślny zakup, a inwestycja warta świeczki. Dodajmy do tego ochronę cennych roślin podczas Twojej nieobecności w domu oraz dokładność działania tego typu systemów, a otrzymamy mieszankę wartą każdej ceny.

A systemy nawadniania wcale nie są drogie – zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na samodzielny ich montaż.

źródło: muravia.pl

Related Articles